MEDŽIAGŲ IR TECHNOLOGIJŲ TERMINAI

PLIENO RŪŠYS

1095

Paprastas anglinis plienas, pasižymintis žemu atsparumu korozijai ir vidutinišku aštrumo išlaikymu. Pagrindiniai šio plieno privalumai – lengvai galandamas, ašmenys gali būti itin aštriai pagalandami, nedidelė kaina. Šių savybių dėka dažnai naudojamas išgyvenimo peilių ir kitų įrankių, kuriuos reikia galąsti lauko sąlygomis, gamyboje

 

154CM

Amerikietiškas plienas sukurtas naudojimui reaktyvinių lėktuvų varikliuose. Sudėtyje turi didelį anglies kiekį ir molibdeno priemaišų. Pasižymi labai geru aštrumo išlaikymu ir pakankamu atsparumu korozijai. Nesunkiai galandamas.

 

420

Plienas su nedideliu anglies kiekiu, dėl to yra ganėtinai minkštas ir neilgai išlaiko aštrumą. Ašmenis pagamintus iš šio plieno tenka dažnai galąsti. Tačiau 420 pasižymi itin geru atsparumu korozijai, dėl to dažnai naudojamas nardymo ir kituose peiliuose kurie skirti naudoti drėgnose sąlygose.

 

420HC

420 plieno versija su dideliu anglies kiekiu. Sujungia anglinių plienų atsparumą dėvėjimuisi su chromo plienų atsparumu korozijai. Dėl didelio anglies kiekio šis plienas sunkiau galandasi, bet ilgiau išlaiko aštrumą.

 

440A

Plienas su dideliu anglies kiekiu, pasižymi geru santykiu tarp aštrumo išlaikymo, atsparumo korozijai ir lengvo galandinimo.

 

440C

Nerūdijantis plienas su dideliu chromo kiekiu, pasižymintis puikiu kietumo ir atsparumo korozijai santykiu. Lengvai galandamas, įgyja puikų aštrumą.

 

8Cr14MoV

Kiniškas plienas panašus į AUS-8, pasižymintis puikiu kietumu ir geru aštrumo išlaikymu. Pakankamai lengvai galandamas ir atsparus korozijai.

 

AUS-6A

Plienas su vidutiniu anglies kiekiu, puikiai tinka ilgoms geležtėms, patiriančioms didelę apkrovą kapojant arba skaldant. Pasižymi geru aštrumo išlaikymu, yra lengvai galandamas ir pakankamai atsparus korozijai.

 

AUS 8

Japoniškas nerūdijantis plienas, pasižymintis puikiu kietumu ir geru aštrumo išlaikymu. Pakankamai lengvai galandamas ir atsparus korozijai.

 

CPM-S30V

Amerikiečių kompanijos Crucible Steel plienas, sukurtas specialiai peilių gamybai. Šis milteliniu būdu gaminamas plienas pasižymi vientisa mikrostruktūra ir puikiu atsparumu korozijai. Puikaus aštrumo išlaikymo ir kietumo dėka S30V yra vienas geriausių plienų peilių gamybai.

 

CPM-S35VN

Amerikiečių kompanijos Crucible Steel plienas, skirtas specialiai peilių gamybai. Sukurtas patobulinant S30V plieną. Lyginant su pirmtaku pagerinti atsparumas dėvėjimuisi ir kietumas, išlaikant puikų atsparumą korozijai. S35VN yra lengviau apdirbamas ir galandamas nei S30V.

 

D2

Plienas savo sudėtyje turinti 12 % chromo, kas yra šiek tiek mažiau nei reikia, kad plienas būtų laikomas „nerūdijančiu“. Pasižymi pakankamu atsparumu korozijai. Kietesnis už daugumą nerūdijančių plienų, išsiskiria atsparumu dėvėjimuisi. Puikiai išlaiko aštrumą, tačiau gali būti itin sunkiai galandamas (priklausomai nuo grūdinimo).

 

ELMAX

Švedų kompanijos Uddeholms sukurtas nerūdijantis plienas, gaminamas naudojant miltelinės metalurgijos technologiją. Praktiškai neturintis priemaišų, su vientisa mikrostruktūra. Itin atsparus dėvėjimuisi ir korozijai, puikiai išlaiko aštrumą. Tai šiuo metu vienas geriausių plienų peilių gamybai.

 

Sandvik 12C27

Švediškas nerūdijantis plienas pasižymintis puikiu atsparumo korozijai ir aštrumo išlaikymo santykiu. Lengvai galandamas, galima pasiekti itin didelį aštrumą. Dažnai naudojamas medžiokliniuose peiliuose.

 

Sandvik 14C28N

Švediškas nerūdijantis plienas pasižymintis puikiu atsparumo korozijai ir aštrumo išlaikymo santykiu. Lengvai galandamas, galima pasiekti itin didelį aštrumą. Atsparus ašmenų trupėjimui ir užsilenkimui.

 

VG-10

Japoniškas „super“ plienas, sudėtyje turintis vanadžio priemaišų suteikiančių papildomo kietumo. Sukurtas specialiai peilių gamybai. Labai gerai išlaiko aštrumą ir pasižymi puikiu atsparumu korozijai. Net ir stipriai grūdintas netampa trapus.

 

Vanadis 4 Extra

Švedų kompanijos Uddeholms sukurtas plienas, gaminamas naudojant miltelinės metalurgijos technologiją. Pasižymi itin geru atsparumu dėvėjimuisi ir trupėjimui. Atsparus smūgiams ir didelėms apkrovoms. Nelabai atsparus korozijai, todėl iš jo pagamintos geležtės dažniausiai dengiamos antikorozine danga.

 

XHP

Amerikiečių kompanijoje Carpenter Technology sukurtas plienas, geriausiai apibūdinamas kaip korozijai atsparesnė D2 plieno versija. Pasižymi kietumu, atsparumu dėvėjimuisi ir itin geru aštrumo išlaikymu.

 

MEDŽIAGOS

Micarta

Medžiaga gaunama aukštoje temperatūroje presuojant sluoksniuotą audinį arba popierių su epoksidine derva. Puikiai tinka dekoratyvioms peilių rankenoms gaminti, kadangi lengva suteikti norimą spalvą, o pjaustant ir poliruojant išryškėjantys sluoksniai primena medžio rieves, tačiau skirtingai nei medis, mikarta lėčiau dėvisi ir yra atspari aplinkos poveikiui.

Aliuminis

Aviacinio aliuminio lydiniai naudojami gaminant peilių rankenas. Iš šių lydinių pagamintos rankenos pasižymi atsparumu aplinkos poveikiui ir vidutiniu svoriu. Anoduojant dažnai suteikiamos įvairiausios spalvos.

 

Anglies pluoštas
Aukščiausios klasės peilių rankenoms naudojama medžiaga. Anglies pluošto juostelės supinamos įvairiais raštais ir supresuojamos su derva. Pasižymi puikia išvaizda, išskirtiniu tvirtumu ir mažu svoriu.

 

FRN (Fiberglass Reinforced Nylon)/GFN (Glass Filled Nylon)/Zytel/Grivory

Nailono polimero ir stiklo pluošto mišinys. Išoriškai praktiškai nesiskiria nuo kitų plastiko rūšių, tačiau pasižymi itin dideliu atsparumu smūgiams ir mažu svoriu. Dažniausiai naudojamas lengvoms peilių rankenoms gaminti.


 

 

G-10

Peilių rankenoms naudojama medžiaga, gaminama iš epoksido ir austo stiklo pluošto. Atspari aplinkos poveikiui, temperatūrų svyravimui ir smūgiams. Lengva nuspalvinti norima spalva.

 

Titanas

Titano lydiniai pasižymi išskirtiniu tvirtumo ir svorio santykiu. Iš tokio lydinio pagamintos rankenos yra atsparios korozijai ir daugumai cheminiųmedžiagų.

 

KITA

MOLLE/PALS

MOLLE (MOdular Lightweight Load-carrying Equipment) arba PALS (Pouch Attachment Ladder System) – JAV kariuomenės standartas papildomų ekipuotės elementų (dėtuvių ar kitos paskirties krepšelių, pistoleto dėklų ir t.t.) tvirtinimui prie taktinės liemenės ar kuprinės.
MOLLE sistema susideda iš horizontalių juostelių (1 pav.) prisiūtų ant laikančiosios ekipuotės dalies (liemenės, kuprinės ar pan.) ir iš suderintų juostelių ir dirželių ant tvirtinamos dalies (2 pav.). Dėl savo patikimumo ir paprasto naudojimo sistema išpopuliarėjo ne tik tarp karinės ekipuotės gamintojų, bet ir tarp turistinį inventorių gaminančių kompanijų.